Şeref Aksoy
Photographer
0   /   100

Bir Sokak Düşünün

Bir sokak düşünün, hem de derinliğince deniz, alabildiğince gökyüzü olsun, “ hasretinden prangalar eskitsin” hücrelerine şiir hapsolsun, bir omuzunda şair ceketli çocuk diğer omuzunda ise ilhamlar olsun. Hayal et her köşesinde şairler olsun, Avanos Şairler Sokağı olsun…

 

Avanos’ta Dr. Hacı Nuri Bey Konağı yanından başlayarak, Bayram Tepesine kadar uzanan sokağa Şairler Sokağı deniyor nedeni Türk Edebiyatına ve şiirine yön vermiş 26 ustanın heykel ve büstü yerleştirilmiş ve heykellerin yanlarına şair ve edebiyatçıların bilgilerinin yanı sıra eserlerinden küçük alıntılar içeren tabelalar yerleştirilmiş.

Kimler mi var?

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Süreyya, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmet Arif, Orhan Veli Kanık, Tevfik Fikret, Turgut Uyar, Necip Fazıl Kısakürek, Ümit Yaşar Oğuzcan, Faruk Nafiz Çamlıbel, Edip Cansever, Refik Durbaş, Behçet Necatigil, Sabahattin Ali, Oktay Rıfat Horozcu, Yahya Kemal Beyatlı, Melih Cevdet Anday, Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, Ahmet Haşim, Atilla İlhan, Gülten Akın, Ataol Behramoğlu, Can Yücel, Özdemir Asaf ve Nazım Hikmet Ran.