Şeref Aksoy
Photographer
0   /   100
Gezi

Burgaz Ada – Antigoni

İstanbul’daki Prens Adaları’nın büyüklük olarak üçüncüsü, aynı zamanda Adalar ilçesinin bir mahallesi olan Burgaz Ada’ya baharın coşkusu ile gittiğinizde begonvillerin, zakkumların, lavantaların, ve mimozaların koku cümbüşü karşılar sizi.
Aşağı Kaydır
Sait Faik Abasıyanık

İstanbul’daki Prens Adaları’nın büyüklük olarak üçüncüsü, aynı zamanda Adalar ilçesinin bir mahallesi olan Burgaz Ada’ya  baharın coşkusu ile gittiğinizde begonvillerin, zakkumların, lavantaların, ve mimozaların koku cümbüşü karşılar sizi.  

Beyaza boyalı bahçelerinden begonviller sarkmış evleri seyrederek, çam kokusunu ciğerlerinize çekerek ve Sezen Aksu’nun Ada Vapuru şarkısını mırıldanırken bulursunuz kendinizi. Adanın olmazsa olmaz yeme içme faaliyetlerinden biri de deniz, balık – rakı üçlüsü. Eşsiz deniz ve ada manzarası eşliğinde rakınızı yudumlarken martılar arada bir size merhaba der, öyle içten ve arkadaşçasına. 

Adanın vazgeçilmezlerinden bir tanesi de milföy tatlısıdır. Adaya ilk ayak bastığınızda karşınıza Ergün Pastanesi çıkar ve eğer sıra size gelirse bu eşsiz tatlıdan tadabilirsiniz tabi ki şanslıysanız. 

Antigoni küçük fakat tüm rüzgarlara karşı emniyetli liman kısacası “emin liman” anlamına gelen Panormos diye adlandırılan Burgazada’ya verilmiş eski isimdir.
Milattan önce 298’de Makedonya kralı Büyük İskender’in komutanlarından Antigonos’un oğlu Dimitrios Poliorkites’in Burgazadası’nda babasının adına bir kale inşa ettirmesi ve adaya Antigoni adını vermesi adalar hakkında ulaşılan en eski bilgidir.