Şeref Aksoy
Photographer
0   /   100
Gezi

Kapadokya

Aşağı Kaydır

Kapadokya

Mistik anlamlar taşındığını düşündüğüm Kapadokya kısacası “Özgür Atlar Diyarı “ diye anlamlandırılan ve jeolojik olarak nasıl oluştuğunu araştırmama rağmen anlam veremediğim Peri Bacaları” yani memleketin en güzel yerindeyiz, Kapadokya’dayız.

Kadim diye belirtilen zamanlara Kapadokya’yı da eklememiz lazım. Yazının başında da yazdığım gibi nasıl oluştuğu konusunda kendimi ikna edemediğim Peri Bacaları insanlığın varoluşundan bugüne  tanıklık etmiş oluşumlardır. Yaşama alanları yaratma döngüsünde tek müdahale edemediği yapılardır Peri Bacaları. Dünyanın insanlığa bıraktığı mirastır aslında. 

Kapadokya

Hayatı anlamak, Dünyamızı tanımak ve doğaya olan inancımızı perçinlemek amaçlı her insanın havasını soluması ve güzelliklerinin farkına varması için mutlaka ziyaret etmeli Kapadokya'yı.

Yorgun olarak tanıklık etmemek için Ankara aktarmalı olarak gidiyoruz Kapadokya'ya. Yolculuk kısa sürsün diye paralı  yolu kullanıyoruz çünkü özlem heyecanı sönmesin diye. 

Konaklamayı en sona bırakıyoruz, atıyoruz kendimizi Kapadokya'nın dağına, taşına, ovasına ve Peri Bacasına...

Avanos, Ürgüp, Göreme, Çavuşin ve Uçhisar geziyoruz alabildiğine...

Özgür Atlar Diyarı

Özgür atlar diyarı anlamına gelen Kapadokya’nın kırlarında at görmeniz artık mümkün değil.  

Dünya mirası olan Kapadokya etrafı çelik tellerle çevrilmiş ve özgürlüğünü kaybetmiştir. Her şeyin meta olduğu günümüzde Kapadokya’nın da bu durumdan nasiplenmemesi beklenemezdi.  Halbuki kilisesi, camisi , evi, ocağı gibi yaşam alanları yaratan insanın bu kültürel mirasa tanıklık etmesi gerekirdi.